Większość ludzi słysząc hasło „gry RPG” wyobraża sobie rozrywkę przy komputerze. I rzeczywiście istnieje cały osobny świat gier wideo tego typu. Zalicza się do niego zarówno Diablo, jak i Skyrim.
Pierwotnie jednak gry RPG były (i dalej są) czymś zupełnie innym
Na czym polegają gry RPG? W języku angielskim skrótowiec „rpg” budzi o wiele mniej zamęty. To dlatego, że występuje rozróżnienie na cRPG (gdzie „c” oznacza słowo „computer”) oraz table top RPG. To ostatnie można luźno przetłumaczyć, jako „rozgrywane na stole”. Z kolei sam skrót rozwija się jako role play game – gra, w której wcielamy się w role. I to jest faktycznie sedno zabawy. Gracze tworzą swoje postacie – zazwyczaj wywodzące się z konkretnego uniwersum fantasy.
Jeden z uczestników zabawy nosi tytuł narratora, mistrza gry albo mistrza podziemi (w zależności od konkretnej gry). Na swój sposób ta ostatnia osoba jest najważniejsza. To ona opowiada historię i musi być mocno przygotowana. Musi posiadać w rękawie szeroką gamę postaci, które wysunie przeciwko bohaterom. Musi być przygotowany na ich kreatywność oraz na to, że nie zawsze będą chcieli zachowywać się według danego scenariusza.
Zasady gier RPG
- Gry RPG pozwalają nam stworzyć własne postacie i historię. Są jednak osadzone w gotowych światach.
- W podręcznikach do poszczególnych tytułów oprócz opisów uniwersum znajdują się również zasady.
- To one określają jak szybcy, silni i atrakcyjni są bohaterowie.
- Każda z postaci ma bowiem przypisane współczynniki.
- Rzucając kostką według określonych reguł decydujemy o tym, czy naszej postaci udało się przeskoczyć przez płot albo pokonać potwora.
- Przykładowe światy gier RPG
Do wyboru mamy wręcz nieskończoną ilość tytułów, które pozwolą nam zagrać w rozmaitych światach. Tutaj można wymienić:
- Warhammer RPG – świat fantasy
- Fading Suns – science fiction
- Zew Chtulu – horror